top of page
Ortodontoloji

 

ORTODONTİ NEDİR

 

Dişlerinizi düzgün bir şekilde durmadıkları zaman bir ortodontiste ihtiyacınız var demektir.

İstanbul Asia Dent genellikle neyin yapılması gerektiğini dikkatli bir şekilde araştırır ve ortaya çıkan sonuçlara göre tedavi hazırlanır. Peki, bir ortodontistin işi nedir?

Ortodontist ağız kapalı olduğu zaman dişlerin düzgün olmayan bir şekilde dizildiği (malokluzyon) hastaları tedavi etmede uzmanlaşmış özel bir diş hekimidir. Bu malokluzyon durumu dişlerin uygunsuz ısırma yapmasına neden olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ortodontik ifadesine eskiden ortodonti denilirdi - bu kelime “düzgün, mükemmel veya uygun” anlamına gelen Yunanca orthos ve “dişler” anlamına gelen dontos kelimelerinden gelmektedir.

Ortodontik ayrıca hastanın kendi görünümünü geliştirmeyi hedeflediği kozmetik diş hekimliğini de içermektedir.

Bir ortodontistin ilgilendiği durumlar

  • Dişler arasındaki geniş boşlukları kapatmak

  • Dişlerin uçlarının hizalanmış olduklarından emin olmak.

  • Çarpık dişleri düzeltmek.

  • Konuşma veya yeme (oral fonksiyonları) geliştirmek.

  • Dişler ve diş etlerinin uzun süreli sağlığını geliştirmek.

  • (Dişlerin) uzun süreli aşırı yıpranması veya travmasını önlemek.

  • Biçimsiz bir ısırmayı tedavi etmek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malokluzyon nedir?

Malokluzyon kelimenin tam anlamıyla kötü ısırık anlamına gelmektedir. Bazı çocukların çeneleri ve dişleri düzgün bir şekilde gelişmemektedir. Malokluzyon çarpık, hizasız dişler ile alt ve üst diş serileri (iki dental arklar) arasındaki ilişkideki bir hatayı ifade etmektedir. Dişlerin veya yüz kemiklerinin zarar görmesi, sık sık parmak emme veya bilinmeyen sebeplerle bu durum oluşabilir.

Parmak emme dişlerin ve destekleyici kemiğin lokal deformasyonuna (biçim bozukluğuna) yol açabilir. Doğal bir gelişimi tekrar sağlamak için, parmak emme alışkanlığının durdurulması gerekmektedir.

Genel olarak, malokluzyonlar fiziksel sağlığı etkilememektedir, malokluzyon bir hastalık değildir, dişlerin normal pozisyonundaki bir değişikliktir. Ancak, kişinin yüzünün şekli ve dişlerinin görünümünü etkileyebilir, bu da utanç duygusuna, öz güven eksikliğine ve hatta depresyona yol açabilir.

Diş tedavisinin özellikle bu alanı özel bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle İstanbul Asia Dent ortodonti ortağını oldukça dikkatli bir şekilde seçmektedir. Yöntemimize bağlı olarak doktor meslektaşımızın bile çalışmaya ve öğrenmeye devam etmeyi kabul etmesi gerekmektedir.

ortodontoloji
Üçretsiz
muayene

Sağlıklı olmak beklemeyin.
Tüm gün bize ulaşabilirsiniz.
Şimdi Arayın!

Thanks! Message sent.

bottom of page