top of page

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Dişlerdeki şekil, konum veya renk bozuklukları fonksiyon ve fonasyonda olduğu kadar, estetik açıdan da önemlidir. Gülümsediğimiz zaman yüzümüzün önemli bir bölümünü oluşturan dişler, güzel bir görünüme sahip olmamızda oldukça önemli bir paya sahiptir. Estetik değeri olduğu kadar genel sağlık üzerinde de etkisi olan diş sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, yönlendirilmesi, gerekli tedavilerin uygulanması ve böylece toplumun yaşam kalitesinin artırılması temel amaç olmalıdır. Bu estetik uygulamalar; ağız ve diş hastalıklarına karşı koruyucu, önleyici tedavi uygulamalarının yanı sıra, çürük, travma, renklenme ve çeşitli anomaliler nedeni ile dişlerde meydana gelen yapı ve şekil bozukluklarının restoratif materyallerle yeniden düzenlendiği, estetik ve tedavi uygulamaları içermektedir.

 

İMPLANT DESTEKLİ - SIK KULLANILAN - PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Tek implant üzerine yapılan tek üye metal destekli yada zirkonyum porselen diş,

Çok imlant üzerine yapılan metal destekli porselen köprüler yada zirkonyum köprüler,

Kısmi yada total dişsizlikte kullanılan birden çok implant üzerine kurulan protezler,

Ball Attachment ( Topuzlu 2 İmplantlı ),

Barlı ( 3-4 İmplantlı ).

 

PROTEZLERDE İMPLANT DESTEĞİ

Hastanın kemik yapısının ve anatomik komşuluklarının imkan verdiği durumlarda dental implant uygulamaları ile sabit veya isteğe bağlı hareketli protez yapımı da mümkündür. Başta çene kemik yapısı olmak üzere bazı kriterler konusunda uygunluk taşıyan hastalara yapılacak dişlerin daha sabit yada tam sabit olması istendiği bu durumlarda; protezler ağızda implant yardımıyla sabitlenebilir. Bu yöntemler ileri cerrahi ve protetik tedavi yöntemleridir ve oldukça çeşitlilik gösterir. Yine burada da en doğru karar, yapılacak tetkikler ve modeller sayesinde oluşturulur. Zira detaylı planlama yapılmadan uygulanan implantlar, tam tabiri ile 'ölü doğmuş protezler' sebebiyet verir.

 

İMPLANT DESTEĞİ OLMAYAN-SIK KULLANILAN-PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Tek üyeli metal destekli porselen kaplama veya çok üyeli metal destekli porselen köprüler,

Tek üyeli zirkonyum kapalama veya çok üyeli zirkonyum köprüler,

Genellikle tek tek yapılan cam sermik kapamalar,

Tek tek yapılan yaprak şeklinde laminalar,

Kısmi dişsizliklerde kullanılan kroşeli (kancalı) parsiyel protezler,

Tam protezler ( Total Damak Diş ),

Tam - Parsiyel Protezler ( Damak-Çıtçıtlı-Kancalı-Kroşeli Protezler).

Ağızda tüm dişlerin yada dişlerin bir kısmının eksikliğinde gündeme gelen protezlerdir. Bu durumlarda tam protezler tercih edilmektedir. Diş eti hastalığı, yaygın çürük veya travma gibi sebeplerle tüm doğal dişlerin kaybedildiği durumlarda ise, tam protezler kayıp diş ve dokuların yerine konulmasındaki tedavi alternatifidir. Klasik ve geleneksel bir yöntemdir. Ağızdaki tutuculuğu yumuşak dokulardan elde edilen vakum kuvvetli ile elde edilir. 

Buna ek olarak; kısmi yada total diş eksikliklerinde diş dokusu kaybının yanı sıra sert ve yumuşak destek dokularda da kayıplar mevcutsa hareketli kroşeler (kancalı) veya hassas tutuculu (çıt çıtlı) diş protezler yapılmaktadır. Örneğin; çekilen dişlerin arkasında köprü yapmak için destek alınacak bir diş olmadığı durumlarda, haraketli kısmi protezler kullanılabilir. Haraketli kısmi protezler, metal bir iskelet üzerine diş etini taklit eden pembe akrilik malzeme ve suni dişlerin yerleştirilmesiyle kayıp diş ve dokuların yerine konulmasına yardımcı olur. Bu protezlerin ağızdaki tutuculuğu kalan dişler üzerine gelen ve kroşe adı verilen tutucu denilen anahtar kilit benzeri bağlantı parçaları kaplanan komşu dişlere yerleştirlerek daha estetik sonuçlar elde edilebilir.

 

METAL DESTEKSİZ IPS KURON-KÖPRÜ VE TAM SERAMİKLERİN AVANTAJLARI

Olağanüstü Estetik; Doğal yapıyla mükemmel uyum sağlar ve doğal diş görünümü verir. Metal bir alt yapı üzerine yapılmadığı için, ışık geçirgenliği doğal dişe çok yakındır. Geliştirilen yapısıyla dayanıklılık; kuronlarda, dişlerin ön ve çiğneyici yüzlerinde uzun yıllar problem yaratmadan kullanılabilir. Biyolojik, olarak uyumludur, diş etine ve çevre dokulara zarar vermez. Aşınmaya direnci, diş minesine yakındır.

 

METAL DESTEKSİZ IPS KURON VE KÖPRÜLER TAM SERAMİKLER

Güzel bir gülümseme yüz bölgesinde göze çarpan en önemli özelliklerden birisidir. Diş hekimliği teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık rengi değişmiş, kırılmış veya şekil bozukluğuna uğramış dişlerle yaşama zorunluluğu geçmişte kalmıştır. Bilinen eski porselen restorasyonlar, dayanıklılığı ve sağlamlığı arttırmak için metal bir alt yapının üzerinde hazırlanıyorlardı. Bu anlayış, yapılacak kuron ve köprülerde sağlamlılığı arttırmak amacına hizmet etmekteydi. Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde diş hekimliğinde kullanılan porselen materyalı geliştirilerek, kırılganlık direnci arttırılmıştır. Bu sayede; yapılan sabit protez çalışmalarda yeni bir alternatif olarak metal desteksiz porselenler gündeme gelmiştir. Porselenin metal bir desteğe gerek olmadan kullanılması sonucunda yapılan restorasyonlarda, doğal diş görünümüne çok yaklaşan sonuçlar elde edilebilmektedir. Bunun sonucunda da mükemmele yakın estetik ve estetikle doğru orantılı hasta memnuniyeti ortaya çıkmaktadır.

 

ZİRKONYUM PORSELEN DİŞ 

Zirkonyum porselen diş yapımı son günlerde çok sık gündeme gelmektedir. Zirkonyum porselen diş, aslında beyaz renkli bir metal olan zirkonyumun dayanıklılığı ile porselen dişlerin estetiğini br araya getiren dental restorasyonlardır. Zirkonyum porselen; tek bir dişte kaplama olarak kullanılabileceği gibi bir veya daha çok diş kayıplarının olduğu durumlarda köprü yapımında da kullanılabilir. Zirkonyum diş yapımında genellikle bilgisayar destekli (CAD-CAM) torna cihazları kullanılır. Zirkonyum porselen yapımı teknik hassasiyeti olan bir konudur. Bu yüzden uygun alt yapı ve uygun labratuar şartları gerektirir. Zirkonyum kaplama yapımında doğru malzeme seçimi oldukça önemlidir. Zirkonyum diş, metal destekli porselenlere göre daha estetik olmakla birlikte tam seramik (cam seramik) restorasyonlara nazaran ışık geçirgenliği ve estetiği daha sınırlıdır.

 

KÖPRÜLER-PORSELEN KÖPRÜLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir veya daha fazla diş kayıplarında, diş eksikliğinin olduğu bölgeye komşu dişlerden destek alınarak köprü uygulaması yapılır. Diş eksikliğine komşu bölgelerde bulunan diş yada diş gruplarında küçültme yapıldıktan sonra bu dişlerden destek alan köprüler, labratuar ortamında hazırlanır. Bu köprü uygulaması ile estetik, çiğneme ve fonetik fonksiyonlar hastaya geri kazandırılır. Diş kayıplarında, kaybedilen dişler yerine bir köprü veya implant yapılmadığı durumlarda ise maalesef komşu dişler bu diş eksikliği olan bölgeye doğru devrilme eğilimi gösterir. Karşıt çenedeki üst diş yada dişler uzar. Buna ek olarak diş eksikliğinin olduğu bölgede kemik kaybı oluşur ve bu durum hastada çiğneme ve fonasyon bozukluğuna yol açar. Öte yandan eksik diş bölglerinin tedavi edilmediği durumlarda kapanış bozuklukları ve sonrasında çene ekleminde problemler görülebilir. Bu nedenle ağızda eksik olan bölgenin protetik tedavisi ile sağlıklı bir dişlenme sağlanması oldukça önem taşır. Anlatılan bu köprü uygulamalarında çeşitli kriterler göz önüne alınır ve genellikle tam seramik veya altın gibi değerli metaller kullanılır. 

protez
Üçretsiz
muayene

Sağlıklı olmak beklemeyin.
Tüm gün bize ulaşabilirsiniz.
Şimdi Arayın!

Thanks! Message sent.

bottom of page