top of page

DENTAL CLINIC OF

Diş sağlığı hakkında-Doğru bilinen yanlışlıklar

1- ‘Sert diş fırçası kullanmak dişleri beyazlatır.’

Doğru cevap: Sert diş fırçası kullanmak dişleri beyazlatmaz aksine dişlerin koruyucu mine yüzeyini aşındırır ve hassasiyet problemlerine neden olur.

2- ‘Hamilelikte dişler zarar görür, her bebek bir diş kaybettirir.’

Doğru cevap:Hamilelikte bebek annenin dişindeki kalsiyumu kullanmaz ve hamilelik ile diş sağlığının bir ilgisi yoktur. Gebelikte diş eti rahatsızlıkları baş gösterebilir bunu engellemek için buy dönemde ağız bakımına extra özen gösterilmesi şarttır.

3- ‘Süt dişlerinin yerine kalıcı dişler geleceği için çürüdüğünde çekilebilir.’

Doğru cevap: Öncelikle süt dişlerinin normal zamanda değişene kadar ağızda tutulması oldukça önemlidir, fakat çürümüş olan süt dişlerinin tedavi edilmesi gerekir. Çünkü düşme zamanından önce çekilen süt dişleri ağızda dişlerin sürme dengesini bozar ve ileriki yaşlarda ciddi çarpraşıklıklara neden olur ve ortodonti tedavisi gerektirir.

4- ‘Ortodontik tedavi - tel tedavisi sadece küçük yaşlarda uygulanabilir. Yaş ilerledikçe tedavi başarısı düşer.’

Doğru cevap Bu bakış açısı kesinlikle yanlıştır. Hastalara tel tedavisi her yaşta uygulanabilir ve diş dizilimi ile ilgili sıkıntıların çözümünde yaş anlamlı bir kıstas değildir.

5- ‘Diş fırçalarken diş eti kanaması normaldir ve tedaviye gerek yoktur.’

Doğru cevap Sağlıklı bir diş eti diş fırçalarken kesinlikle kanamaz. Kanayan diş etleri ağız hijyeni eksikliği ve diş eti rahatsızlıklarının habercisidir.

6- ‘Ağrıyan dişe aspirin veya rakı gibi ağrı dindirici maddeler uygulanabilir.’

Doğru cevap Ağrı yapan dişin zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Diş ağrısını dindirmek için yapılan bu uygulamalar dişleri tedavi etmez aksine çevre diş eti ve yumuşak dokuda yaralanmaya sebebiyet verir

7- ‘Diş taşı temizliği dişe ve dişetlerine zarar verir.’

Doğru cevap Diş taşı temizliği diş yüzeyindeki taşlardan arındırma ve bu bölgede diştaşı kaynaklı problemlerin çözümü için gereklidir. Diş taşı temizliği dişetine zarar verecek bir işlem değildir, aksine diş taşına hassasiyet gösteren diş eti bu tedaviden sonra iyileşme gösterecektir.

8- ‘Hareketli protezler çamaşır suyunda bekletilirse daha beyaz ve temiz olur.’

Doğru cevap Hareketli protezlerin çamaşır suyunda bekletilmesi cilalarının aşınması sonucu mat bir görünümde olmasına ve daha dayanıksız olmasına yol açar.

9- ‘Ağız kokusu herkeste olur ve tedavisi yoktur.’

Doğru cevap Günün özellikle sabah saatlerinde var olan veya açlık sonucu ortaya çıkan ağız kokusu normaldir, fakat sürekli olan rahatsız edici ve günden güne artan ağız kokusu normal değildir, tedavi edilmesi gerekir.

10- ‘Diş röntgeninde doğada maruz kalınan radyasyondan çok fala olduğu için çektirilmemelidir.’

Doğru cevap Diş hekimliğinde çekilen radyografilerin bir çoğunun radyasyon miktarı güneşli bir günde 20 dklık yürüyüş yaptığınızda güneş ışını ve doğadan aldığınız radyasyondan fazla değildir.

DT. DERYA BÜŞRA YAKINCI


İmplants&Zirconium Veneers
bottom of page